Rekord prędkości Liam’a Dunkerbeck’a na wingboardingu

W listopadzie 2021 w Luderitz (Namibia RPA) Liam Dunkerbeck (syn słynnego Björna Dunkerbecka) płynąc na wingboardingu osiągnął prędkość maksymalną 31 węzłów tj. 57,4 km/h podając wynik ze swoich danych na GPS. Średnia prędkość mierzona na dystansie 500 m to 26,92 węzła tj. 49,8 km/h. Wyniki te zostały zatwierdzone przez WSSRC.

Luderitz Speed ​​Challenge to zawody w próbach bicia rekordów świata w prędkości na min. windsurfingu, kitesurfingu, a teraz również wingboardingu. W Luderitz został precyzyjnie zaprojektowany i zbudowany kanał, idealnie ustawiony pod odpowiednim kątem. Wszystko po to, by wykorzystywać precyzyjnie wiatr, wiejący w tym miejscu z bardzo dużą siłą.

Marki Starboard, Airush z zespołem Freewing, zbadali zachowanie i bariery prędkości maksymalnej skrzydeł, głównym celem, było zdobycie materiału do dalszych prac rozwojowych dla zespołu projektowego. Warunki były iście ekstremalne, przetestowano nową generację czaszy i nowych materiałów krawędzi natarcia. Wszystko po to, by zmniejszyć opory, jak również zwiększyć sztywność winga.

Rekord prędkości ze względu na głębokość akwenu niestety nie był ustanawiany na desce z foilem, a na specjalnie zaprojektowanej desce kierunkowej z trzema finami. Ustanowiony wynik na wingu, nie jest spektakularny w porównaniu do wyników osiąganych na windsurfingu, czy kitesurfingu. Nie mniej jednak to pierwszy krok, by rozwijać tę dyscyplinę, a jednocześnie poprawiać konstrukcję wingów. Mamy nadzieję, że niebawem poznamy wyniki maksymalnych prędkości na deskach z foilem.


Wróć