WINGFOIL – 10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO UPRAWIAĆ TEN SPORT
POWÓD #1 WINGFOIL ŁĄCZY POKOLENIA TO SPORT DLA MAŁYCH I DUŻYCH
WingFoil to sport dla osób, praktycznie w każdym wieku – można go uprawiać mając od 6 do nawet 115 lat. Wystarczy, że dziecko ma siłę swobodnie trzymać i operować najmniejszym wingiem o powierzchni 1,4 m2 (aktualnie taki wing to model fly marki Neil Pryde). Waga takiego winga wynosi ok. 1 kg.
POWÓD #2 SZYBKA NAUKA I BARDZO SZYBKI PROGRES
Jeśli mieliście do czynienia ze sportami wodnymi (np. windsurfing, kitesurfing, surfing) i traficie do dobrej szkoły WingFoila, to po kilku godzinach będziecie lewitować. Jeśli nie mieliście do czynienia ze sportami wodnymi – zajmie to Wam chwilę dłużej, zwykle tę umiejętność osiągniecie w czasie od kilku (nawet 2) do kilkunastu godzin. To obiektywnie naprawdę bardzo szybko, jak na ogromną przyjemności, która na Was czeka, czyli osiągnięcie pierwszej lewitacji.
POWÓD #3 ROZŁEGŁE OKNO POGODOWE, POZWALAJĄCE BARDZO CZĘSTO PŁYWAĆ NA WINGFOILU
Pływanie jest możliwe już przy wietrze 6-8 węzłów, a takie warunki zdarzają się w Polsce bardzo często, nawet kilkanaście razy w miesiącu, praktycznie przez cały rok. Osobiście nie przepadam za pływaniem w piance o grubości 6/5 mm, w rękawiczkach i wysokich, grubych butach neoprenowych, ale zapewniam, że jeśli zakochacie się w tym sporcie, to nawet w styczniu będziecie kombinowali i zgłębiali wiedzę, jak wybrać się pływać na WingFoilu, oczywiście wtedy polecam egipskie spoty. Gdy nie wieje możesz zacząć bawić się w pump foiling, który jest znakomitym uzupełnieniem WingFoila.
POWÓD #4 WINGFOIL TO SPORT BEZPIECZNY
Pomimo że na pierwszy rzut oka tak to nie wygląda – zapewniamy, że WingFoil to sport bezpieczny. Oczywiście przy zachowaniu określonych zasad i minimum zdrowego rozsądku. Na etapie początkowym pływamy w kasku i kamizelce, na idealnie dobranym zestawie i bezpiecznym akwenie. Kilka podstawowych haseł: asekuracja z brzegu, szczelny aquapack, naładowany telefon, znajomość akwenu, niewychodzenie na pusty akwen samemu, dobrze strymowany i sprawdzony sprzęt, plan na wypadek problemów na wodzie…
Szczegółowe zasady bezpieczeństwa poznasz na kursie lub zapraszamy do innych artykułów na naszym blogu.
POWÓD #5 MNÓSTWO MOŻLIWOŚCI: PRAKTYCZNIE KAŻDY AKWEN, NIE POTRZEBUJESZ SILNEGO WIATRU, BARDZO WYSOKI WSKAŹNIK ZADOWOLENIA, WINGBOARDING
Mnogość akwenów, na jakich możemy uprawiać ten sport min.: sztuczne zbiorniki, jeziora, rzeki, zalewy, morza, oceany… Kluczowe jest też to, że na tych akwenach wiatr nie musi być super równy, gdyż odpowiednio operując wingiem, jesteście w stanie znakomicie radzić sobie w szkwalistym i nierównym wietrze, bez utraty sił i „walki” z wiatrem. Dodatkowo zakres pływania na jednym rozmiarze winga jest bardzo duży, dużo większy niż w przypadku kitesurfingu, czy windsurfingu. Ponadto punkt osiągnięcia docelowej przyjemności, czyli w przypadku wingfoila – lewitacji, następuje dużo szybciej i przy mniejszym wietrze, niż ślizganie się w przypadku windsurfingu, czy kitesurfingu. By wejść do lewitacji, nie musimy pokonywać tak dużego tarcia, wystarczy, że rozpędzimy zestaw za pomocą winga, następnie mówiąc kolokwialnie „wejdziemy na foila” i opory radykalnie się zmniejszają. To pozwala pływać na WingFoilu w minimalnych warunkach wietrznych, wtedy kiedy kitesurferzy, czy windsurferzy siedzą na brzegu, pijąc kawkę i ze zdumieniem podziwiając możliwości i zakres wiatrowy wing foila. Kolejna możliwość i super przewaga, jeśli nauczycie się operować wingiem, możecie tę umiejętność, wykorzystywać jeżdżąc z wingiem na deskorolce, snowboardzie, nartach, rolkach, longboardzie, łyżwach itd.
POWÓD #6 SURFING W SUPER DOSTĘPNYM WYDANIU
Jazda na fali nigdy nie była prostsza. Kto raz spróbował surfingu, zdaje sobie sprawę, jak to trudny i wymagający sport. Czysty surfing jest ojcem wielu surf sportów i był zaczątkiem oraz sensem ich powstania – celem było znaleźć się, jak najmniejszym nakładem sił w miejscu, gdzie fala idealnie się załamuje. WingFoil śmiało, można nazwać promotorem surfingu i nowym otwarciem na surfowanie na fali.Ponadto wing foil czyni surfowanie dostępnym dla wielu osób, które nigdy nie myślały, że będą w stanie skutecznie i z wielką łatwością surfować. Dodatkowo ta odmiana sportu wodengo pozwala jeździć na fali nieidealnej, na którą większość dobrych surferów nawet, by nie spojrzała lub powiedziała cyt.: „że to fala bez potencjału i nie da się na niej surfować”. Wing foil pozwala surfować na fali, która się nie załamuje, a sama energia fali pozwala jechać nawet kilka kilometrów. Dzięki wingowi halsujesz się pod falę, a potem łapiąc ją, możesz lewitować bardzo, bardzo długo… zupełnie opuszczając winga, korzystając tylko z mocy fali. Na wingfoilu skuteczność i łatwość łapania fal, w porównaniu do surfingu, jest nawet kilkanaście razy wyższa i łatwiejsza.
POWÓD #7 BARDZO DOBRY WORKOUT – DUŻO PRZYJEMNIEJ, NIŻ NA SIŁOWNI
To znakomity workout dla ciała i dodatkowo spokój dla ducha. Gdy wchodzisz do lewitacji, pracuje całe ciało, znakomicie wzmacniane są nogi i cała obręcz barkowa. Równowaga, efektywna praca mięśni, koordynacja to wszystko jest niezbędne w tym sporcie, ale tę sprawność i siłę można naturalnie budować w czasie, wraz ze wzrostem wingfoilowej techniki. A przy tym, można mieć z tego za każdym razem super zabawę oraz ciągłą motywację do progresu.Jednocześnie to sport dla osób, które nie są super sprawne fizycznie, z uwagi na łatwość operowania i lekkość winga. Wbrew stereotypowi, wcale nie męczysz nadmiernie rąk – to wiatr trzyma winga, Ty tylko nim sterujesz i jeśli masz dobrą technikę, możesz to robić dosłownie koniuszkami palców, bez używania dużej ilości energii i wkładania siły.
Na pewno na początku nauki zdarza się tzw. „walk of shame””, kiedy zwieje Was za mocno z wiatrem, a nie będziecie potrafili się halsować pod wiatr. Musicie nastawić się, że w takim przypadku trochę pospacerujesz, zanim będziesz lewitować, ale to również doskonały czas wzmacniania mięśni nóg (pokonując opór wody). To czas na przemyślenia, na korektę, na rozmowę z instruktorem… To wszystko jest naturalną kolejnością w procesie szkolenia i zapewniam, że znakomita większość uczących się około 98%, taki „walk of shame” przeżyła i miło go wspomina. Wing foil to również świetne cardio, kiedy zbierasz się na głębokiej wodzie do kolejnego startu, dodatkowo super rozwija mięśnie brzucha i czucie głębokie mięśni nóg. Zdecydowanie sesja na wing foilu to dużo lepsza praca dla ciała i umysłu niż najlepsza sesja na siłowni.
POWÓD #8 RODZINA, PRZYJACIELE, NOWI ZNAJOMI, NOWA SPOŁECZNOŚĆ
Łączy i integruje rodziny, łączy przypadkowych, ale życzliwych sobie ludzi, jest sportem, jaki przeżywa się wspólnie, spędza długie godziny na pływaniu i rozmowie o nim. Poznawanie znajomych, przyjaciół, całej surf kultury związanej z wingfoilem sprzyja rozwojowi społecznemu i nawiązywaniu wspaniałych relacji.
POWÓD #9 PROSTOTA I UNIWERSALNOŚĆ
To sport, który można uprawiać w różnym wydaniu (ogromna różnorodność sprzętu) i na kilka różnych sposobów (freeride, race, freestyle, surf). Cały sprzęt, pomimo że na początku wygląda dość skomplikowanie, jest bardzo prosty w składaniu i rozkładaniu. Wystarczy, że raz złożysz i rozłożysz taki zestaw pod okiem doświadczonej osoby (najlepiej dobrego instruktora podczas kursu wigfoil lub dobrego sprzedawcy takiego sprzętu) i kolejny raz jesteś w stanie robić to już samemu, ze 100% skutecznością. Na etapie początkowym deska sztywna, złożony foil, zwinięty wing nie zajmuje więcej niż 190 cm. W miarę wzrostu umiejętności zmniejszamy deskę (najdłuższy elementem zestawu), można zejść do długości ok. 140-160 cm. Wtedy taki zestaw mieści się spokojnie na tylne siedzenie auta, bez potrzeby montowania bagażników. Oczywiście, można wybrać deskę pompowaną, ale tego z różnych względów nie polecamy (o tym, dlaczego mamy tak radykalny pogląd, możesz przeczytać w tym artykule).
POWÓD #10 FENOMENALNE DOZNANIA I EMOCJE
To powód, który powinien znaleźć się na początku tej listy, gdyż jest kluczowy w przekonaniu Cię, by spróbować tego wspaniałego sportu. Ale to 10 miejsce w tym zestawieniu jest pewnego rodzaju testem na wytrwałość, która często w surfsportach jest potrzebna. Skoro dotarłeś do tego punktu, jest w Tobie determinacja, chęć i potencjał, by zostać super wingsurferem/wingsurferką!Emocji, które towarzyszą lewitacji na wingfoilu, nie da się opisać słowami, to naprawdę trzeba przeżyć – zamknij oczy i wyobraź sobie latający dywan, którym dowolnie sterujesz lub wyobraź sobie bezszelestne fruwanie nad wodą w przyjemnej ciszy. I jak? W rzeczywistości jest 1000 razy lepiej i naprawdę z całego serca polecam. A trochę wiem, co mówię, pływam od 20 lat na kitesurfingu, windsurfingu, surfingu, ale to wingfoil jest moim pierwszym wyborem, każdego dnia, gdy są minimalne warunki i choćby mała szansa na lewitację.Przekonaj się sam, jak łatwo można zakochać się w tym sporcie!
BONUSOWY 🙂 POWÓD #11 DLA AMBITNYCH – FREESTYLE
Jeśli marzy Ci się freestyle to właśnie na wingfoilu. Łatwość wyjścia w powietrze i rotacja, pomimo że wygląda spektakularnie i skomplikowanie, jest naprawdę prosta. Może nie, aż tak łatwa jak na kitesurfingu (tam wystarczy zaciągnąć bar), ale jest to dużo, dużo łatwiejsze, niż na windsurfingu i osiągalne już po kilku godzinach. Wymagana jest odrobina odwagi i cenne wskazówki instruktora. Zapewniam, że wielu naszych kursantów zdziwiło się, że to takie łatwe. Życzę Wam wielu takich wingfoilowych zdziwień i wingfoilkowego progresu.Jeśli chcesz porozmawiać o swoich wingfoil’owych doświadczeniach, zapytać czy wingfoil jest dla Ciebie lub jeśli masz pytania na temat doboru sprzętu – śmiało pisz na [email protected] lub dzwoń tel. +48505109449
Doradzimy na temat szkoleń, pomożemy w zakupie sprzętu i uzyskamy dla Ciebie najlepszą możliwą cenę.Do zobaczenia w lewitacji na wingfoilu w FunSurf!
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.