Poznaj najlepszy akwen do nauki wingfoila – szkoła wingfoila w Chałupach na Helu FunSurf. Rekomendujemy wody zatoki Puckiej!

Wingfoil jest sportem, który można uprawiać na jeziorach, zalewach, nad zatoką, nad morzem, na oceanie… Dlaczego jednak na półwyspie helskim, a dokładniej w Chałupach najlepiej uczyć się wingfoila?
Szkoła wingfoila FunSurf w Chałupach, poniżej wyjaśni dlaczego rekomenduje swój home spot na zatoce puckiej.

Proces nauki wingfoila składa się z dwóch etapów: etap I wingsurf i etap II wingfoil. Na pierwszym etapie pływacie z wingiem na desce szkoleniowej lub desce sup, na drugim etapie pływacie z wingiem na desce z foilem. 

Na pierwszym etapie, ucząc się operowania i sterowania wingiem, dość często wpada się do wody. Na tym etapie pływając nad zatoką, gdzie woda na określonym akwenie ma głębokość 30-100 cm. wchodzenie z powrotem na deskę, nie będzie sprawiało trudności i nie będzie wymagało dużej utraty sił po upadku do wody.
Nauka na tym etapie na głębokiej wodzie (np. na jeziorze) powoduje, że każde wejście na deskę z głębokiej wody, to spory wysiłek. Dodatkowo dochodzi tzw. „paraliż głębokiej wody” – proste elementy, manewry wykonywane na głębokiej wodzie, powodują zwykle u kursanta usztywnienie ciała i strach, przed wpadnięciem do głębokiej wody. 
Podsumowując: proces nauki na etapie pierwszym wingsurf będzie dużo szybszy na akwenie płytkim, gdzie ponowne wejście na deskę jest zdecydowanie łatwiejsze, obracanie deski i wiele innych elementów, jest dużo łatwiejsza. Stąd warunki na zatoce puckiej tj. głębokość 30-100 cm. są idealne na ten etap, by progres był bardzo szybki, a tym samym wydatki na naukę były mniejsze. 

Jeśli chodzi o drugi etap, czyli naukę lewitacji na desce z foilem, potrzebujemy akwenu o stałej głębokości wody min. ok. 100-120 cm. Tutaj jeziora i akweny głębokie mają przewagę, gdyż zwykle bardzo blisko od brzegu, można już startować na wingfoilu. Na zatoce puckiej w Chałupach trzeba takiego miejsca poszukać lub skorzystać z wiedzy szkoły lub innych użytkowników akwenu, którzy znają dany spot. W naszej szkole wingfoila mamy takie miejsca dokładnie oznaczone, wywozimy na nie motorówka lub skuterem. Możecie obejrzeć na naszych zdjęciach jak one wyglądają i jak blisko są położone od naszej bazy. Dodatkowo są one mało uczęszczane przez innych użytkowników akwenu, co zdecydowanie sprzyja bezpieczeństwu i swobodnej nauce na wingfoilu. Nie musimy się obawiać zderzenia z windsurferem, czy upadku kitesurfingowego latawca na głowę.
Dodatkowo, w zależności od kierunku wiatru, można tak zaplanować zajęcia na zatoce, żeby przy ewentualnej utracie wysokości względem wiatru, zawsze lądować na płytkiej wodzie, to zdecydowana zaleta zatoki puckiej.

Oczywiście na zajęciach w szkole wingfoila FunSurf poznacie wszelkie zasady bezpieczeństwa, techniki samo asekuracji, a nad Waszym bezpieczeństwem będą czuwali instruktorzy i obsługa naziemna w naszej bazie, która ma do dyspozycji motorówki, skutery oraz olbrzymie doświadczenie.

Jeśli masz wątpliwości, czy wingfoil jest dla Ciebie, odsyłamy do innych artykułów na naszym blogu. Poznaj ten wspaniały sport i przyjeżdżaj do nas na szkolenia! Gwarantujemy niesamowite doznania i najlepszą naukę wingfoila w Polsce!

Wróć